Jakie są objawy refluksu i jakie leki mogą je złagodzić?

July 11, 2023, 5:56 a.m.
Refluks żołądkowo-przełykowy, znany również jako refluks kwasowy, to stan, w którym kwas żołądkowy z powrotem przepływa do przełyku, powodując różnego rodzaju objawy. Rozpoznanie refluksu można postawić na podstawie specyficznych objawów, a tutaj omówimy, jakie są te objawy, oraz jakie leki mogą je złagodzić.
Jakie są objawy refluksu i jakie leki mogą je złagodzić?
Najważniejsze objawy refluksu to zgaga, ból w klatce piersiowej, uczucie pieczenia w gardle, uporczywy kaszel, problemy z połykaniem, nadmierne ślinienie się i nawet gwałtowne napady duszności. Objawy te są zazwyczaj najbardziej intensywne po jedzeniu, kiedy to nasz żołądek produkuje duże ilości kwasów w celu przetworzenia pożywienia. Można je jednak doświadczać również w nocy, kiedy leżymy i grawitacja nie pomaga spływaniu kwasu z powrotem do żołądka.
Zgaga to najbardziej powszechny objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Odznacza się uczuciem pieczenia lub bólem w górnej części brzucha lub klatki piersiowej, które czasami może promieniować do gardła. Często mylona jest z bólami serca, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli doświadczasz tego typu objawów.
Ból w klatce piersiowej występuje, gdy kwas żołądkowy podrażnia ścianki przełyku. Może to powodować dyskomfort lub intensywny ból, który często jest mylony z bólem serca.
Uczucie pieczenia w gardle jest wynikiem działania kwasu żołądkowego na wrażliwe tkanki gardła. Może to prowadzić do chrypki, uczucia suchości w gardle, a nawet trudności w połykaniu.
Nadmierne ślinienie się jest naturalną odpowiedzią organizmu na kwas w przełyku. Ślina pomaga nie tylko zneutralizować kwas, ale również go "wypłukać" z powrotem do żołądka.
Zagadnienie objawów refluksu nie byłoby jednak kompletna bez omówienia dostępnych leków, które mogą pomóc złagodzić te objawy. Szczególnie ważne jest to dla osób, które doświadczają objawów refluksu na regularnej podstawie.
Jednym z najważniejszych leków są inhibitory pompy protonowej (IPP), które zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego. Są one zazwyczaj przepisywane na kilka tygodni, a ich skuteczność jest często oceniana po zakończeniu kuracji.
Innym rodzajem leków są antagoniści receptora H2, które również zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego. Często są stosowane w połączeniu z IPP w celu zapewnienia bardziej skutecznej kontroli objawów.
Preparaty zawierające sole magnezowe lub glinu mogą być również stosowane. Działają one poprzez neutralizowanie kwasu żołądkowego, co pomaga zmniejszyć uczucie zgagi i innych objawów.
Prokinetyki są lekami, które pomagają przyspieszyć opróżnianie żołądka. Dzięki temu kwas nie zalega w nim zbyt długo, co może przeciwdziałać refluksowi.
Wszystkie te leki powinny być stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza. Często wymagają recepty, a niektóre z nich mogą powodować działania niepożądane lub interakcje z innymi lekami. Ikrytyczne jest, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki.
Zmiana stylu życia często jest równie ważna, co leczenie farmakologiczne. To oznacza, że powinniśmy unikać spożywania pokarmów i napojów, które mogą zaostrzyć objawy refluksu, takie jak tłuste jedzenie, alkohol, kawa i napoje gazowane. Powinniśmy też unikać jedzenia tuż przed snem, a po posiłku warto pozostać przez jakiś czas w pozycji stojącej. Ponadto warto utrzymywać zdrową wagę, unikać stresu i odpowiednio się wysypiać.
Pamiętaj, że refluks to dolegliwość, z którą można sobie poradzić. Wymaga to jednak odpowiedniego podejścia, włączając w to rozpoznanie objawów, konsultację z lekarzem i stosowanie zaleconych leków i strategii zmiany stylu życia.

Other Posts: